8 września 2006

Subiekt GT na Macu

No więc przede wszytskim: da się to zrobić. Oczywiście tylko na Macu opartym o platformę Intel, na którym można normalnie zainstalować system Windows XP. Takiego właśnie Maca (dokładniej notebooka MacBook Pro) miałem okazję potestować dzięki firmom InsERT i ABC Data.
Jak uruchomić Windows XP na Macu pracującym pod kontrolą systemu Mac OS X? Robi się to na drugiej partycji korzystając z dostarczanego przez firmę Apple programu Boot Camp. Obecnie jest on w stadium wersji „public beta“, ale działa bardzo sprawnie i pozwala na podział dysku na dwie partycje oraz na wybór partycji startowej. Po normalnej instalacji systemu Windows XP (trzeba oczywiście posiadać odpowiednią licencję oraz nośnik) na drugiej partycji, możemy cieszyć się zupełnie normalną platformą Intel+Windows. Wydajność całego systemu jest bardzo dobra, a integracja tego dość nietypowego sprzętu z systemem Windows znakomita. Naturalnie, jak można się było spodziewać Subiekt GT działa w takim środowisku znakomicie.


Przy okazji oczywiście pobawiłem się systemem Mac OS X. Wrażenia? Jak najbardziej pozytywne. System jest śliczny, trochę może przeładowany efektami video (szczególnie dla purystów), działa nadspodziewanie sprawnie w porównaniu do Windows (aplikacje szybciej się uruchamiają i szybciej reagują) i jest naprawdę bardzo łatwy w użyciu.


Jest oczywiście wiele ciekawostek, jak choćby sławetne wyciąganie płyty CD za pomocą wyrzucenia jej do kosza na pulpicie. Niektóre rozwiązania wymagają chwilli przyzwyczajenia. Ale, ale...w końcu to inna platforma – chwila czasu na naukę musi się znaleźć. Jeśli chodzi o oprogramowanie - co najwaźniejsze mamy dostępną wersję Microsoft Office dla Maca, która czyta i zapisuje pliki doc, xls itp. Zresztą natywne programy pakietu iWork, czyli Pages i Keynote też potrafią czytać i zapisywać pliki doc i ppt. Mamy dostępny Windows Media Player oraz Remote Desktop Conection Client dzięki któremu możemy połączyć się z komputerem z systemem Windows i pracować w okienku na komputerze z Windows.


Podsumowując: sprzęt i system naprawdę godny rozważenia. Moźliwość uruchomienia Windows XP na pewno zwiększa jeszcze atrakcyjność tej oferty. Cenowo równieź nie wygląda to najgorzej, bo wg cennika detalicznego Apple za niewielkiego, lekkiego notebooka z procesorem Intel CoreDuo i napradę świetnym ekranem musimy zapłacić 4,5 tyś PLN. Ceny notebooków PC tej klasy są zbliżone.

Brak komentarzy: