17 października 2006

Album zdjęciowy XXI wieku

Jak donosi blogosfera nowym hitem gadżeciarzy sieciowych jest Scrapblog - bardzo ładne narzędzie do tworzenia albumów zdjęciowych ze śliczną oprawą graficzną. Na początku zastanawiałem się, jak oni to robią, że tworzą tak skomplikowaną i dopracowaną aplikację, która jest dostępna za darmo. Ale teraz już wiem: darmowe konto ma ograniczenia, więc zaawansowani użytkownicy wykupia sobie chętnie konto płatne. No i firma ma nadzieję zarabiać na profesjonalnie wydrukowanych albumach zdjęciowych (po 50 USD za sztukę) oraz na płytach DVD (po 20 USD). Taki model biznesowy już do mnie bardziej przemawia - ciekawe czy się chłopakom uda i który wielki ich na samym końcu kupi.

Co do samej aplikacji to po krótkim używaniu mogę powiedzieć tak: rewelacja, jak na aplikację webową, której nie trzeba pobierać z sieci i która działa niemal od razu. Scrapblog stosuje technologie Flex oraz AJAX i rzeczywiście efekt jest. Nie jest to może w pełni wygodna i szybka aplikacja desktopowa, ale pracuje się bardzo fajnie. Szczególnie, gdy swoje zdjęcia ma sie już w sieci na serwisie Flickr - można je wówczas pobrać automatycznie do swojego albumiku. Program udostępnia całą masę elementów, które możemy układać dowolnie: tła, napisy i różne duperelki, które mogą stworzyć ciekawy efekt. I tu od razu uwaga: żeby się nie wiem jak człowiek napinał, to jeśli nie ma się tej odrobiny weny to i tak wyjdzie byleco.

Mój eksperyment można zobaczyć tutaj.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Po pierwsze, to fajnie, że Ci się chce pisać. Jeśli robisz to z choćby odrobiną przyjemności, to nie przestawaj :)

Jeden artykuł, a tyle informacji. Tak właśnie powinno być. Ja osobiście chętnie zajrzałam na wszystkie zlinkowane adresy :)