8 grudnia 2006

Dalsze wpadki Microsoftu

Po nieszczęsnej wpadce z Zune na Windows Vista (nadal piszą: "Windows Vista will be supported soon. Please check back for updates.") dziś mogę napisać o kolejnym "nieszczęściu". Dziś bowiem organizacja standaryzacyjna Ecma International zatwierdziła format Open XML, stosowany w nowym Microsoft Office 2007, jako standard (Ecma 376). Format ten popiera i wspierać będzie nawet Novell w nowej edycji OpenOffice, która ma się pojawić w styczniu 2007.
Niestety Microsoft zapomina o swoich "wyborcach". My używamy bowiem Windows Mobile i "mniejszych" wersji Worda i Excela. A tam wsparcia dla Open XML nie ma i, co najgorsze, ma się pojawić dopiero w połowie 2007 roku. To naprawdę strasznie długo. Nie wrózy to dobrze formatowi, bo w końcu dla użytkowników mobilnych (a takich jest wielu w firmach - dla firm bowiem nowy format jest przede wszystkim adresowany) przenośność między własnymi urządzeniami jest ważna. Tym bardziej, że oba urządzenia (np. komputer z Windows i Office 2007 oraz PDA z Windows Mobile) pracują pod kontrolą systemów operacyjnych i pakietów biurowych tego samego producenta.
Nie wspominam nawet o użytkownikach wersji Office na Maca...
Całe szczęście, że na Viście jest chociaż ten dodatek Windows Mobile Device Center zastępujący ActiveSync i że działa on z Outlookiem 2007, bo inaczej już zupełnie pogrążyliby się (a tacy, jak ja, nie mieliby jak się synchronizować).

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

... ale przecież aplikacje z Office 2007 nadal potrafią zapisywać pliki jako: doc, xls, pps, więc to o czym piszesz Błażeju nazwałbym raczej czasową niedogodnością niż wpadką.
W końcu M$ po coś ten Compatibility Pack opublikował ;)

Blazej Kotelko pisze...

Compatibility pack jest po to, aby stare Office czytało nowe pliki. Office na Windows Mobile to też stary Office wg mnie... :-)
Pewnie, że mogę zapisywać w starym formacie, tylko po co tak się tym nowym "jarali" (jak Ruski na niklowany rower, nie przymierzając) i namawiali nas, ISV, do pisania dodatków zapisujących w nowym formacie, skoro nawet dla swoich urządzeń nie potrafią zapewnić wsparcia przez pół roku. Dla mnie lamerstwo (choć ogólnie ich lubię).