21 kwietnia 2007

Zumi, Google Maps, Live Local

Szukając czegoś dziś na Onecie wyskoczyła mi reklama portalu Zumi.pl – jest to internetowy lokalizator tworzony przez Onet i Techmex. Oficjalna informacja brzmi bardzo zachęcająco. Akurat miałem chwilę więc wlazłem. Jak wynika z opisów na stronie, mapy dostarcza MapaMap, a zdjęcia satelitarne Techmex. Dane firm dostarcza firma PCM … no i można sobie swoją firmę dodać. Zachęcający interfejs użytkownika, ciekawa aplikacja Web2.0 no i obiecująca zawartość. Kuszące okienko proponuje poszukanie czegoś (kino, pizza) w swoim mieście. Kina we Wrocławiu znam, więc myślę sobie: sprawdzimy gada.

Kina we Wrocławiu - wyniki wg Zumi:

 1. Centrum Filmowe Helios S.A., Oddział we Wrocławiu
 2. PPHU Zuber Andrzej Zuber
 3. Zrzeszenie Studentów Polskich. Rada Okręgowa
 4. Sanserwis. Jerzy Szpak
 5. Neo-Media S.C.
 6. Largo. Przemysław Leszczyński
 7. Naprawa Sprzętu RTV Promień.
 8. Zakład Naprawy Sprzętu RTV. Bogdan Mora
 9. Cinematic
 10. Młodzieżowe Centrum Terapeutyczno - Rehabilitacyjne Kleks
Słowem PORAŻKA. Kochani, po co zachęcacie do wpisana słowa „kino”, skoro nie macie w systemie wszystkich kin w tak sporym mieście, jak Wrocław.

Dla porównania wyniki w (społecznościowym) Google Maps:
 1. Cinema City (kino)
 2. kino Helios
 3. kino Warszawa
(czyli 3 najważniejsze są!)

Wyżywając się dalej na Zumi wpisałem „InsERT, Wrocław”. Firmy, w której pracuję, oczywiście nie znalazł, znalazł za to kilku naszych API oraz masę zbędnych śmieci. Że niby jesteśmy taką małą firmą więc jej danych w systemie nie ma? No a ci API? Poza tym wpisując „Kotełko” luzikiem znalazł fabrykę okien mojego taty – a jest to firma zdecydowanie mniejsza i mniej znana niż InsERT. Tak więc słabo, Zumi, słabo. Oczywiście InsERT można dodać (i to się zrobi), ale takie braki na starcie?

Dobrze, że na słowa „pizza, Wrocław” jakoś reaguje.

Przy okazji porównanie Zumi, Google Maps i Live Local (serwis oparty na Virtual Earth Microsoftu) w zakresie zdjęć satelitarnych:

Centrum handlowe Auchan wg Zumi:


Centrum handlowe Auchan wg Google Maps:


Centrum handlowe Auchan wg Local Live:

Najnowsze zdjęcie lotnicze, jakie znalazłem, pokazuje centrum w budowie:


Wrocławianie wiedzą o co, chodzi, bo centrum to jest czynne już od kilku lat (wygląda tak) i jest to jedno z większych we Wrocławiu. Zumi i Microsoft o jego istnieniu nie wiedzą nic. Microsoftem się nie przejmujmy – to nie ich specjalności, ale proszę Techmexie - puście swojego satelitę nad Wrocław, aby zrobił jakieś świeże fotki.

Brak komentarzy: