5 grudnia 2008

Pozdrowienia z Windows 7

Hej, tu Windows 7. Pozdrawiam wszystkich! – tak, tak, ten artykuł pisany jest w Wordzie 2007 działającym sobie spokojnie na Windows 7 – wersja z konferencji PDC, o której pisałem już wcześniej. Koledzy, którzy przywieźli Windows 7 byli uprzejmi mi go udostepnić, więc niewiele się wahając włożyłem do mojego notebooka (Toshiba M400) drugi, pusty dysk twary i postawiłem na nim czyściutką instalacje Windows 7 Ultimate. Przegrałem trochę dokumentów oraz mojego 4 GB Outlooka (który się sprawnie zaindeksował) i działam.


Jak to więc działa? Mimo dość wczesnej wersji, Windows 7 działa bardzo poprawnie. Mój ma czasem problem z uśpieniem się lub włączeniem przy zmianie monitora (najgorzej, gdy zostanie to zrobione w trakcie uśpienia), ale podobnie czasami wariuje na moim komputrze Windows Vista - więc przypuszczam, że ma to raczej związek ze sprzętem lub driverami. W każdym razie, jak na tak wczesny etap produktu jakim jest Windows 7, to naprawdę całkiem fajnie sobie radzi. Ani razu nie było blue screenu, sterowniki odnalazły i zainstalowały się prawie wszystkie same, słowem – naprawdę wrażenie dobre. Poza tym cały system pracuje wyraźnie sprawniej niż Vista (na tym samym, średniej wydajności sprzęcie) – niemal tak, jaki kiedyś Windows XP. Zapowiada się więc, że się przesiądę na dłużej. Przynajmniej jak pojawi się bardziej oficjalna BETA.


Co jeszcze mamy ciekawego? Progamy wbudowane (np. Paint) mają wstążkę znaną z Office 2007 oraz sporo nowej funkcjonalności:

Jest całkiem nowy kalkulator systemowy:

Mamy ciekawą aplikację dla Tablet PC do odręcznego wprowadzania formuł matematycznych (chyba jej wcześniej nie było):

Troszeczkę zmienione start menu:

Inne zarządzanie ikonami uruchomionych programów narzędziowych (ang. tray):

Nowe ekrany do konfiguracji ustawień tematu pulpitu i tym podobnych upiększeń:

No i co najciekawsze umożliwość pisania odręcznie w języku polskim (na tablecie). Działa doskonale, naprawdę:Poza tym wiele innych drobnych, nowych ustawień i ułatwień. Gigantycznych zmian w stosunku do Visty nie ma. Dużo mniej wyskakują upierdliwe komunikaty UAC, system działa sprawniej, ma w wielu miejscach poprawiony interfejs uzytkownika – w sumie wypada to dość ciekawie i naprawdę zachęcająco. Zobaczymy, co jeszcze wprowadzą w dalszych wersjach testowych...

Jest już pewność, że Windows 7 BETA1 będzie dostępna dla uczestników konferencji MDC, która odbywa się w wielu miastach w USA począwszy od 9-go grudnia. Oczywiście wersja ta nie będzie dostepna już od razu w grudniu, a dopiero na początku 2009 (podobno 13-go stycznia). Steve Ballmer (szef Microsoft) ma pokazywać Windows 7 na konferencji CES w Las Vegas, która zaczyna się praktycznie 7-go stycznia wieczorem właśnie od wystąpienia Ballmera (dawniej było to miejsce zarezerwowane dla Billa Gatesa). W każdym razie to już naprawdę niedaleko. I podobno ta wersja BETA1 ma juz być kompletna jeśli chodzi o funkcje (używana przez mnie obecnie wersja testowa z PDC kompletnia nie jest). Dlatego też jestem pewien, że Microsoft będzie pchał do przodu decyzję o rozpoczęciu sprzedazy Windows 7. Na pewno możemy się tego spodziewać już w 2009, kwestia tylko, czy już pod koniec wakacji, jak niektórzy spekulują, czy dopiero przed Świętami.

Warto więc kupując teraz oprogramowanie do firmy zaopatrzyć się w Software Assurance do Windows Vista, co pozwoli dostać Windows 7 za darmo. Warto też testować lub wręcz certyfikować swoje programy na Viście. Microsoft zapewnia, że programy, które dobrze pracują na Viście będą raczej pracowały na Windows 7. Na pewno tak jest w wypadku naszego InsERT GT. Sprawdzaliśmy go na Windows 7 już w laboratorium w Los Angeles podczas PDC i teraz też na naszych komputerach. Wszystko działa i wygląda świetnie, ale oczywiście będziemy śledzić kolejne wersje BETA.

Polecam też relację Daniela ... i też tutaj oraz tutaj.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Błażeju odblokowałeś już swoją siódemkę ? jeśli nie podaje link
http://community.winsupersite.com/blogs/paul/archive/2008/11/10/rivera-unlocks-all-hidden-features-in-windows-7-m3.aspx